Bůh se dotýká mě, a já se chci dotknout Tebe...

Oběť

17. 2. 2019 19:39
Rubrika: Mojžíšův keř | Štítky: život

Každý skutek má účinek. A také má vnitřní hodnotu. Účinek, užitek se dá změřit. Hodnotu změřit nelze. Hodnota skutku je určena vnitřním postojem, s jakým skutek člověk koná. Náš svět je oslněn užitkem, měřitelnem, zpeněžitelnem. Užitek jistě není něco špatného. Přesto vnímáme, že užitek nemůže být všechno. Pokud by záleželo jen na užitku, život by se degradoval na uspokojování potřeb. Postavíme-li život na užitku, zákonitě se sesype jak domek z karet. V okamžiku smrti.

„Bůh pravděpodobně není. Nedělejte si starosti a užívejte života.“

Jak zvláštní tenhle nápis na londýnském autobusu. Nezajímejte se o hodnotu vašeho života, užívejte života. Ale my nejsme uživateli života. Jsme živí. Malujeme živý obraz, nebo ještě lépe stavíme živou katedrálu. Každý skutek, každé rozhodnutí, každý tah štětcem, každý kámen je součástí toho díla. Jsme voláni vytvořit dílo, které bude mít hodnotu. I za horizontem naší smrti.

Bůh je. Radujte se a (konečně) začněte žít naplno!

Bůh je tichým svědkem našeho veledíla. Tichým, laskavým, těšícím se, povzbuzujícím. Nebyl-li by, není kdo by dílo ocenil. Nemá dílo smysl. Jsme jen náhodná mutace hmoty. Ona sice vykymácela i ty kamenné katedrály s barevnými freskami a vitrážemi, ale není kdo by hodnotil. Jen absurdní divadlo. Smrt vše pohltí.

Katedrála života se staví skutky z lásky. Tichý svědek o nich ví. O všech. Není to jedno. Dělejme si starosti. Jako malíř, který promýšlí každou linku, každý detail. Jde o hodně. Nejde o to nic nezkazit. Jde o to vejít do vnitřního postoje přítomnosti, blízkosti a otevřenosti druhému. Dílo může pokazit jen zlý postoj, ne životní krach.

Tichý svědek vidí i zlé skutky. Všechny. Není to jedno. Dělejme si starosti. Zkažené dílo nemá hodnotu. Nemůže vydržet pohled Pravdy. Bude spáleno.

Oběť v Izraeli byla vzdávána na odčinění hříchů. Člověk si byl dobře vědom, že zlý skutek již nelze nijak vlastní silou zahladit, a tak aspoň přinesl něco ze svého majetku a nabídl to Bohu jako výraz pokání.

Bůh pokání přijímá, odpouští. Tichý, laskavý, těšící se, povzbuzující.

Poslal Syna. Ten vykonal skutek všech skutků. Oběť. Vrcholný skutek z lásky. Ne na odčinění svých hříchů. Ale na odčinění hříchů nás všech. A také aby zjevil, jaký je Bůh. Aby se nám otevřely oči a srdce se zaradovalo hned dvojí úlevou. Takový je tedy Bůh a tak je to tedy se smrtí! Postavil chrám. Živý chrám. Najednou hodnota veplula do užitku. Co se zdálo zmarněné, trvá tisíciletí. Nejsou věci vždy, jak se zdají.

Tichý svědek není jediný svědek. I my slyšíme tu tichou píseň. Proto, co je skryto, je mocnější než děla a tanky a peníze. Důležité věci nejsou vidět, ale jsou slyšet. V tichu.

 

Ježíši, tichý a pokorný srdcem, učiň srdce naše podle srdce svého.

 

 

Zobrazeno 188×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Autor blogu Grafická šablona Nuvio